Δευτέρα 19 Ιανουαρίου 2009

Ανώτερη ομάδα η Παντάνασσα

Oι άγραφοι νόμοι του ποδοσφαίρου λένε , όταν μια ομάδα χάνει κραυγαλέες ευκαιρίες η μπάλα την τιμωρεί, πόσο μάλλον όταν έχει δεχθεί και ένα γκολ πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό. Όμως ήταν τέτοια η διαφορά των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο που ο Αστέρας έκανε ανατροπή και στους νόμους και στο σκορ.
Ο αγώνας άρχισε με γκολ των φιλοξενούμενων πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό όταν ο Αρκουμάνης εκμεταλλεύτηκε ασυνεννοησία των αμυντικών του Αστέρα με τον τερματοφύλακα τους, και με πλασέ έκανε το 0-1. Η συνέχεια ανήκει ολοκληρωτικά στην Παντάνασσα .
3’ Ο διαιτητής δεν δίνει πεναλτυ σε κόψιμο της μπάλας με το χέρι στην περιοχή της Ποταμούλας.
9’ Σουτ του Τζουλιάνο περνά μόλις αουτ.
10΄ Σεντρα του Τσόρακα βρίσκει τον Νιαβή μόνο στην περιοχή μονοκόμματο σούτ αποκρούει εντυπωσιακά ο Παπαναγιώτου.
30΄Ο Νιαβής μπροστά στην εστία του Παπαναγιώτου πλασάρει άουτ.
35΄Κεφάλια του Κουμάση μπλοκάρει ο Παπαναγιώτου.
36’ Ο Αρκουμάνης προσπαθεί με αναποδο ψαλίδι να πέτυχει γκολ η μπάλα περνάει πάνω από τα δοκάρια του Σαμμαρά.
38.΄Γκολ Ο Ασημάκης γίνεται κάτοχος της μπάλας μετά από προσπάθεια του Τριανταφυλόπουλου και με ψηλοκρεμαστό σουτ νικάει τον Παπαναγιώτου 1-1.
39΄ Τετ α τετ με τον Ασημάκη να πλασάρει άουτ.
48’ Σέντρα του Τζουλιάνο βρίσκει τον Ασημάκη απέναντι στον Παναγιώτου σουτάρει πάνω από τα δοκάρια.
50’ Τριπλή ευκαιρία με τους Ασημάκη , Τζουλιάνο και Σαμαρά Β. να μην καταφέρνουν να σημειώσουν τέρμα.
52’ Μοναδική καλή στιγμή για την Ποταμούλα στο Β’ ημίχρονο ο Διαμαντής επιχειρεί σουτ , που περνά άουτ
74’ Ο Τζάνης πασάρει στον Ασημάκη μόνος μπροστά στην εστία ο Παπαναγιώτου κάνει την απόκρουση του αγώνα.
77’ Νέο τετ α τετ του Ασημάκη πλάσαρει μόλις άουτ
79 ‘ Γκολ Ο Ασημάκης πάσαρει στον Τζάνη που πλασάρει στην κενή εστία και σημειώνει το 2-1. Ο Τζάνης αποβάλετε για τους πανηγυρισμούς με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
83’ Νέο τετ α τετ με τον Ασημάκη να μην μπορεί να νικήσει το Παπαναγιώτου.
84’ Απευθείας κόκκινη στον Καρδαρά Μ. για σκληρό μαρκάρισμα από πίσω στον Τζουλιάνο.
Το παιχνίδι τελειώνει με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μια σημαντική νίκη στην προσπάθεια τους για την παραμονή και του φιλοξενούμενους να αποχωρούν ευχαριστημένοι αφού απέφυγαν την συντριβή.
Για τους γηπεδούχους που έκαναν την καλύτερη τους φετινή εμφάνιση δεν υπάρχαν υστερήσαντες με κορυφαίους τους , Τζουλιάνο, Τσόρακα και τον μοιραίο για τις πολλές χαμένες ευκαιρίες Ασημάκης . Για τους φιλόξενους διασώθηκε ο Παπαναγιώτου και γλύτωσε την ομάδα του από συντριβή.
Χρυσός Αστέρας: Σαμαράς Γ. Τσόρακας Ε. Σαμαρά Β.. Κουμάσης Δ. Κουτρουμάνος Β. Ζώης Ευρ..Κολοκούρας Χρ( 90 Ταράτσας Γρ) Τριανταφυλόπουλος Φ.( (86’ Κάμζέλας Β.), Τζουλιάνο Μούτσα ,. Ασημάκης Χρ. Νιαβής Ι.(65’ Τζάνης)
Ποταμούλα: Παπαναγιώτου,Καρδαράς,Τηγανίτας (46’ Αναγνωστόπουλος), Παπαθανάσης(75’ Ασημάκης ), Παναγιωτόπουλος,Λιάσκος ,Λιούλιος (31΄ Λαμπρακόπουλος) Διαμαντής,Καρακώστας, Αρκουμάνης, Πράταρης.
Διαιτητές: Κέκελος Π., Γκέκας Μ. , Καραμπλιάνης Σ.